Start Tux Commander

Dzisiaj Polecamy:

Tusz Noris 199PO
Tusz Noris 199PO
29,90 zł


Colop Poduszka Micro 3
Colop Poduszka Micro 3
26,00 zł


Niszczarka VS 717 CD
Niszczarka VS 717 CD
356,00 zł


Shiny wkład 905-7
Shiny wkład 905-7
5,90 zł


Pieczątka Modico P3
Pieczątka Modico P3
60,00 zł


Trodat wkład 6/4926
Trodat wkład 6/4926
17,10 zł


Pieczątka Shiny E-904
Pieczątka Shiny E-904
116,00 zł


Trodat wkład 6/4750/2
Trodat wkład 6/4750/2
15,80 zł


Pióro Parker Urban CT
Pióro Parker Urban CT
75,61 zł


Taśma Citizen Printiva - Yellow
Taśma Citizen Printiva - Yellow
42,00 zł


Tux Commander

 

Tux Commander jest bardzo fajnym i użytecznym menadżerem plików. Zwykle jest dostępny w wielu dystrybucjach (np. w Archlinuksie w repozytorium Community).

 

pamięć

Poniżej przedstawię kilka przydatnych spostrzeżeń, jeżeli będą się one cieszyły zainteresowaniem, zakres zostanie rozszerzony, być może powstaną opisy innych użytecznych programów z pod znaku pingwinka.

 

Obok widzimy jak domyślnie wyświetlana jest zajętość  bieżącego katalogu (zakreślona czerwonym owalem), mało czytelna nieprawdaż. Naturalnie, zmiany można dokonać w Settings/Preferencje... i tam sposób wyświetlania rozmiaru zamienić na Zgrupowany. Zamiast mało czytelnego potoku cyfr otrzymamy np.  [/] 2,23 GB z 6,93 GB wolnych

 

ikonki

Inną ciekawą możliwością jaką oferuje Tux Commander jest bezpośrednie otwieranie plików w ustalonych dla nich programach. Na rysunku obok typowy układ jednego z paneli. Wśród plików widzimy trzy pliki graficzne, oraz jeden dokument. Spróbujmy nauczyć program Tux Commander rozpoznawania plików graficznych png i otwierania ich w przeglądarce Gqview (jeżeli jej nie masz w systemie to jest to właściwy moment, aby ją zainstalować). Wskażmy myszką na plik np. balwanek.png, prawidłowo wskazany plik podświetli cały wiersz. Teraz w menu wybierzmy Settings/Filetypes... , dzięki czemu otworzy się nam okienko File Types Configuration. Teraz użyjemy przycisku dodaj (aby aktywować preferencje dla naszego pliku). W zakładce File type, w polu Description wpisujemy "obrazki". W secji poniżej ustalamy ikonę jaka będzie reprezentowała nam pliki graficzne. Ikonki przy plikach są pustymi kartkami, zmieńmy to. Większość ludzi to wzrokowcy, zatem dodatkowy element graficzny pozwalający na identyfikację pliku jest wysoce porządany. Poniżej w Add extension wpisujemy png (format graficzny naszych plików) i wciskamy dodaj, dzięki czemu to rozszerzenie pojawi się na liście obsługiwanych rozszerzeń (analogicznie możemy dodawać pozostałe formaty - jpg, jpeg, gif itd.). Poniżej w sekcji kolor możemy sobie ustawić kolor fontu w jakim będą wyświetlane nasze pliki graficzne. Teraz przechodzimy do zakładki Actions gdzie określimy program do wyświetlania naszych plików graficznych. W polu Description wpisujemy Gqview, a w polu Command gqview. Teraz wciskamy przycisk Dodaj i nasze ustalenia pojawią się na liście programów do pracy z plikami graficznymi. Adnotacja default (w nawiasie obok nazwy pliku) oznacza aplikację domyślną dla tego typu pliku, mianowicie gdy dwa razy klikniemy na nazwie pliku z przypisanym rozszerzeniem, to właśnie ta aplikacja go otworzy. Naturalnie możemy dodać kilka różnych aplikacji obsługujących nasze pliki graficzne, np. dodajmy Gimpa (podobnie jak Gqview powinien być zainstalowany w systemie). Po wpisie w  File Types Configuration zamykamy okienko poprzez użycie OK.

 

program

Teraz wskażmy myszką na plik np. balwanek.png, prawidłowo wskazany plik podświetli cały wiersz, następnie użyjemy prawego przycisku myszy. Jak widać na rysunku obok poza domyślnym Gqview możemy wybrać również Gimpa do wczytania i pracy nad plikiem. Naturalnie nie ma przeciwskazań na ew. deklarowanie większej liczby programów. Jest to wygodny i szybki sposób wczytywania plików, oczywiście szybki dwuklik na pliku wczyta go do programu domyślnego.

 

Na zakończenie tego opracowania warto wspomnieć, że Tux Commander nie wspiera techniki "przeciągnij i upuść". Ponadto zaznaczanie wielu plików i katalogów do kopiowania jest bardzo niestandardowe, nie działa powszechnie stosowana technika oznaczenia zakresu poprzez Shift+lewa mysz oraz poszczególnych wyborów poprzez Ctrl+lewa mysz. Wszystkie pliki w aktywnym panelu zaznaczymy poprzez wskazanie w menu Zaznaczenie/Zaznacz wszystkie.  Natomiast poszczególne pliki możemy zaznaczać spacją (wówczas zaznaczony plik będzie wyświetlany czerwonym fontem), aby odznaczyć wskazany plik należy również użyć spacji.

 


Oceń artykuł:

(2 Głosów)
 

Dodaj komentarz

Twoje imię:
Temat:
Komentarz:
  Kod weryfikacyjny. Tylko małe litery bez spacji.
Kod weryfikacyjny: