Start Własny Projekt Pieczątki

Dzisiaj Polecamy:

Datownik Shiny D-4
Datownik Shiny D-4
10,00 zł


Wkład do piór kulkowych Parker
Wkład do piór kulkowych Parker
12,20 zł


Shiny wkład 908-7
Shiny wkład 908-7
9,00 zł


Colop wkład E/200/2
Colop wkład E/200/2
9,00 zł


Tusz Eminent
Tusz Eminent
28,00 zł


Shiny wkład R-532-7
Shiny wkład R-532-7
7,20 zł


Toor Tr-511
Toor Tr-511
32,50 zł


Casio SL-797TV
Casio SL-797TV
27,50 zł


Pieczątka Shiny R-542
Pieczątka Shiny R-542
88,00 zł


Pieczątka Shiny S-823
Pieczątka Shiny S-823
43,00 zł


Własny Projekt Pieczątki

 

W praktyce stemplarskiej spotykamy się z zapytaniami odnośnie warunków jakie musi spełnić projekt pieczątki wykonany poza naszą firmą. Celem niniejszego opracowania jest przybliżenie tego zagadnienia wszystkim zainteresowanym. Naturalnie nie ma przeciwskazań, aby projekt pieczątki mógł być wykonany przez zamawiającego. Zasadniczo przyjmujemy do realizacji wszystkie popularne pliki wektorowe np. Corel Draw (wskazany zapis do wer.9), Adobe Illustrator (wskazany zapis do wer.9), Inkscape i inne po uzgodnieniu.

 

Nie przyjmujemy projektów pieczątek, opracowanych i zapisanych w formacie procesorów tekstu (np. Microsoft Word), edytorów grafiki rastrowej (np. Adobe Photoshop). Projekty pieczątek zrealizowane przy pomocy tego typu programów są nieużyteczne i jako takie nie kwalifikują się na stemplarskie realizacje.

 

Generalna uwaga do wszystkich prac przygotowanych przez klientów samodzielnie, niezależnie od użytego oprogramowania, fonty zastosowane w projekcie należy przekształcić na krzywe. Funkcja ta zwykle jest dostępna w ww. programach i gorąco zachęcam do zapoznania się ze stosownymi akapitami podręcznika, zakupionego oprogramowania. Konwersja na krzywe, użytych fontów w projekcie pieczątki, jest bardzo ważna. Powodem takiego stanu rzeczy jest różnorodność systemów operacyjnych na polskim rynku, które w "czystej" instalacji potafią zawierać różnorodne fonty. Użytkownicy Microsoft Windows zapewne dostrzegli, że kolejne instalacje programów potrafią (niekiedy dość szczodrze) uzupełnić katalog fontów. Jednym słowem, fonty posiadane (łącznie z prawem ich użytkowania) przez osobę przygotowującą projekt, mogą być dla nas niedostępne, a w konsekwencji przygotowany projekt nie będzie prawidłowo wyświetlony. Zatem, dobrym rozwiązaniem (nie naruszającym praw właściciela fontu) jest konwersja wszystkich użytych fontów w projekcie na krzywe. W programie Inkscape, konwersję tekstu na krzywe, osiągniemy poprzez wskazanie obiektu tekstowego i użycie skrótu Shift+Control+C (naturalnie naciśnięte jednocześnie).

Link do Inkscape
Nieco większy problem będą miały te osoby, które nie są w posiadaniu odpowiednich komercyjnych programów, a mimo to są zdeterminowane wykonać projekt stempelka własnoręcznie. Zakup komercyjnego oprogramowania, aby wykonać jeden lub niewielką ilość projektów może okazać się mało racjonalnym pomysłem. W tym przypadku bardzo pomocny będzie program o nazwie Inkscape (podstawowe informacje i kilka przydatnych linków nt. tego programu można uzyskać pod tym adresem -> wikipedia). Inkscape jest natywnym programem wydanym na platformę Linux na licencji GNU (co daje absolutną wolność w sposobie wykorzystania). To dobra wiadomość, ale to nie koniec dobrych wiadomości, program ten został portowany na Mac OS X (Tiger i Leopard), oraz na Microsoft Windows. Opis instalacji programu Inkscape wykracza poza zakres niniejszego opracowania, zależnie od użytkowanego systemu operacyjnego, proszę skorzystać z licznych wskazówek osiągalnych w sieci. Zdecydowanie najkorzystniejszą sytuację będą mieli użytkownicy BSD i Linuksa, gdzie Inkscape jest dostępny w wielu dystrybucjach. Pozostałym proponuję skorzystać z tego linku -> download.

 

W tej części opracowania przedstawione będą podstawowe informacje niezbędne do wykonania prostego stempelka. Najpopularniejsze rozmiary treści pieczątek to:

  1. Rozmiar 37/13 mm - stosowany najczęściej przy okazji realizacji tzw. podpisówek. (Automaty: Shiny 822, Trodat 4911, Colop 20, Wagraf-2)
  2. Rozmiar 46/17 mm - zwykle używany przy realizacji typowych pieczątek firmowych, tzw. nagłówkowych. (Automaty: Shiny 823, Trodat 4912, Colop 30, Wagraf-3)
  3. Rozmiar 57/22 mm - wykorzystywany w przypadku szczególnie rozbudowanych pieczęci wieloliniowych. (Automaty: Shiny 824, Trodat 4913, Colop 40, Wagraf-4)

Oczywiście typoszereg produkowanych wielkości automatów stemplarskich jest znacznie bogatszy (zaciekawionych różnorodnością rozmiarów i typów nośników stemplarskich zapraszamy do naszej siedziby, w stałej sprzedaży mamy bardzo rozbudowaną ofertę wybranych producentów), jednak wypisywanie wszystkich możliwości przekracza zakres tego opracowania. W sytuacji, gdy projektowany stempelek będzie wymagał zastosowania zupełnie innych proporcji lub wielkości, proponuję skorzystać z formularza kontaktowego (górna belka - zakładka kontakt) i przesłanie nam zapytania nt. nośnika o wymaganej wielkości.


Uzupełnieniem tego opracowania jest szablon zrealizowany w programie Inkscape, który udostępniamy tu -> pobierz szablon. Szablon zawiera trzy typowe formatki rozmiarowe ułatwiające dobór nośnika podczas projektu własnej pieczątki.

 


Oceń artykuł:

(15 Głosów)
 
Komentarze (1)
super artykuł
1 Wtorek, 12. Luty 2013 18:25
wcale nie
super artykuł

Dodaj komentarz

Twoje imię:
Temat:
Komentarz:
  Kod weryfikacyjny. Tylko małe litery bez spacji.
Kod weryfikacyjny: